idealnie zdać maturę i wszelkie niezbędne egzaminy. Trzeba wybrać takie przedmioty, które w procesie rekrutacji będą niezbędne i wymagane przez daną uczelnię. Czy warto iść na prawo? Z pewnością tak, choć trzeba przygotować się na ogromną ilość wiedzy, którą trzeba pochłonąć. Co więcej jest to wiedza nie tylko istotna z punktu widzenia wykładowców, ale także praktyki zawodowej. Mając tą świadomość można wybrać się na studia prawnicze.
Prawo – ile kosztują studia?
Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.
Jak zostać dziś prawnikiem?
Czy zostanie prawnikiem wiąże się z wieloma wyrzeczeniami? Z pewnością tak! Mamy jednak w Polsce ten przywilej, że osoby naprawdę uzdolnione lub po prostu te, które mają najwięcej samozaparcia, dostaną szansę zostania prawnikiem. Wynika to z faktu, że uczelnie w Polsce na ogół są bezpłatne. Rzecz jasna są też płatne prywatne akademie, ale można stwierdzić, że prawo na Uniwersytecie Warszawskim, czy też prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to prawdziwa czołówka uczelni w naszym kraju. Do każdej z tych uczelni można dostać się po prostu mając jak najlepsze wyniki w nauce. To kluczowa rzecz dla każdego kandydata na studia, a później dla studenta.